Pierogi z tartymi ziemniakami i boczkiem – Tak zawsze serwowała moja babcia

Pierogi z ziemniakami to raczej niecodzienna potrawa. Zazwyczaj raczymy się pierogami z mięsem, pierogami ruskimi, czy pierogami na słodko z truskawkami lub jagodami. Okazuje się, że farsz ziemniaczany może być równie pyszny. Jak zwykle tajemnica tkwi w odpowiednim doprawieniu farszu, a także w mięciutkim cieście. Poniżej znajdziecie przepis zarówno na wyśmienite ciasto, jak i na przepyszny farsz.

 

Składniki na ciasto:
  •  1 żółtko
  •  50 gram masła
  •  łyżeczka soli
  •  3 szklanki mąki
  •  100-150 ml gorącej wody
  •  2 całe jajka

 

Składniki na farsz:
  •  kilogram ziemniaków
  •  2 cebule
  •  150 gram wędzonego boczku
  •  sól i pieprz do smaku

 

Na początku należy zetrzeć obrane, surowe ziemniaki na tarce. Najlepiej na drobnych oczkach. Potem trzeba pokroić boczek na cienkie paseczki, a cebulę w drobną kostkę. Następnie rozgrzej olej na patelni i wrzuć boczek. Smaż go do momentu, aż się zrumieni i następnie dodaj cebulę. Po kilku minutach, gdy cebula zmięknie, a jej kolor zmieni się na złoty, dodaj starte ziemniaki. Smaż przez kolejne 10 minut. Farsz będzie gotowy, kiedy ziemniaki zmiękną, a woda odparuje. Teraz trzeba nadzienie pozostawić do wystygnięcia, doprawiając go uprzednio do smaku solą i pieprzem.

 

 

Czas na ciasto. Na wcześniej przygotowaną stolnicę wysyp 3 szklanki mąki, dodaj do tego dwa całe jajka, jedno żółtko, masło i sól. Wszystko trzeba dobrze wymieszać, a następnie po trochu dolewając wody, należy ręcznie zagnieść ciasto. Kiedy uzyskamy jednolitą, miękką i nie klejącą się masę, oznacza to, że ciasto jest gotowe. Należy je owinąć folią i odstawić na około kwadrans.

 

 

Po 15 minutach musimy rozwałkować na stolnicy placek. Nie może on być ani za cienki, ani za gruby. Trzeba również posypać lekko stolnicę mąką, jeśli ciasto zbyt do niej przywiera. Z kolei dodanie zbyt dużej ilości mąki może spowodować, że ciasto za bardzo się wysuszy i nie będzie chciało się sklejać. Kiedy uda nam się rozwałkować przyzwoity placek, wycinamy w nim krążki. Najłatwiej robi się je szklanką. Na każdy krążek wykładamy trochę farszu i zaklejamy szczelnie z każdej strony. Jeśli ciasto jest zbyt suche, pierogi w gotowaniu mogą się otworzyć, a farsz wypłynie. Kiedy mamy już gotowe pierogi, wrzucamy je na wrzątek i gotujemy przez 3 minuty. Pierogi można również podsmażyć na patelni i podać polane uprzednio podsmażoną cebulką, samą lub z boczkiem.

 

Danie smakuje fantastycznie i jest z pewnością unikalne. Na drugi dzień (jeśli w ogóle coś zostanie) można je ponownie podsmażyć lub po prostu zagrzać w mikrofalówce. Najlepiej w nocy przechowywać je w chłodnym miejscu.

 

Pierogi lubi każdy. Jest przy tym oczywiście trochę więcej pracy, ale efekt jest zawsze murowany i pierogi rzadko kiedy zostają. Jest to dobry pomysł na obiad dla zaproszonych gości. Z pewnością wielu z nich nie jadło jeszcze nigdy pierogów z ziemniakami. Każdy z nas przyzwyczajony jest do pierogów z serem, na słodko, lub na ostro, do pierogów mięsnych lub owocowych. Coraz większą popularnością cieszą się też pierogi ze szpinakiem. Jednak pierogi z ziemniakami to wciąż rzadkość, a szkoda bo są one bardzo smaczne. Mam nadzieję, że będą one pojawiały się na naszych stołach coraz częściej i staną się równie popularne jak pozostałe.