Według badań jedna na osiem kobiet boryka się z rakiem piersi. W ciągu ostatnich 30 lat zanotowano ponad dwukrotny wzrost liczby zachorowań, w związku z czym co rok przybywa kilka tysięcy nowych przypadków.
Na raka piersi szczególnie narażone są kobiety w wieku 50-69 lat, ale ta śmiertelna choroba może dotknąć nawet 20-latki. Mimo że nowotwór może doprowadzić do śmierci, to wykryty we wczesnym stadium jest w pełni uleczalny.
Dlatego tak ważna jest profilaktyka i samobadanie piersi.
Tutaj niezwykle istotna jest regularność – samodzielne badanie należy wykonywać raz w miesiącu, najlepiej kilka dni po wystąpieniu miesiączki. Jeśli zauważysz jeden z 9 objawów, koniecznie udaj się do lekarza i skonsultuj z nim swoje obawy – pamiętaj, wczesne wykrycie raka piersi daje szansę na wyzdrowienie!
Lista niepokojących objawów, które możesz wykryć podczas comiesięcznej samokontroli swoich piersi:
Guzki i grudki
Jeśli na skórze piersi wyczujesz pod palcami nienaturalne zgrubienia lub nierówności, to znak, by udać się na konsultację do lekarza. Sygnałem alarmującym będą również marszczenia i nadmierne napięcie oraz nierówny koloryt skóry.
Przy regularnym samobadaniu piersi jesteś w stanie rozpoznać guzek o średnicy 1cm – we wczesnym stadium jest on możliwy do usunięcia, bądź więc czujna i nie lekceważ objawów.
Wklęsła skóra
Jeśli zauważysz u siebie wklęsły dołek na swoje piersi, nie zwlekaj i odwiedź swojego lekarza. „Dołeczek” na skórze może być oznaką rozwijającej się choroby nowotworowej.
Obrzmienie pod pachą
Samobadanie nie powinno ograniczać się do sprawdzenia kondycji jedynie swoich piersi. Zwróć uwagę również na skórę pod pachami. Jeśli w okolicach węzłów chłonnych zauważysz obrzęk lub nienaturalne zgrubienie to znak, żeby omówić tę sprawę ze specjalistą.
Powiększone gruczoły
Powiększony gruczoł piersiowy lub nabrzmiałe miejsce pod pachą mogą sygnalizować obecność infekcji w organizmie, ale nie należy tego objawu lekceważyć, gdyż zmiana w obrębie piersi może świadczyć o nowotworze.
Tylko dzięki regularnej samokontroli nauczysz się odróżniać gruczoł od guzka – ważne, aby każdą niepokojącą zmianę omówić dla pewności z lekarzem.
Jedna pierś inna od drugiej
To naturalne, że piersi mogą się nieco różnić od siebie. Ich wielkość może być minimalnie inna. Jednak, gdy dostrzeżesz znaczącą zmianę w obrębie jednej piersi – obrzmienie, znaczną różnicę w rozmiarze, to omów to z lekarzem.
Zmiana skóry wokół sutków
Skóra piersi z natury jest delikatna, a miejsce wokół sutków jest szczególnie wrażliwe. Nietrudno więc o podrażnienia. Jednak, gdy zaobserwujesz nienaturalną suchość, zmarszczenie, zmianę w kolorycie skóry, to koniecznie zbadaj swoje piersi. Tego typu objawy mogą świadczyć o obecnych komórkach nowotworowych.
Wklęsła brodawka
Jeśli dostrzeżesz, że jedna z twoich brodawek jest wklęsła, jakby „zassana” do środka, to bezwzględnie zasięgnij porady lekarza. Jest to częsty objaw nowotworu piersi, musisz działać więc szybko.
Wysięk z brodawki
Jeśli nie jesteś karmiącą matką, to każdy wyciek z brodawki sutkowej, powinien być dla Ciebie sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego. Omów sytuację ze specjalistą jak najszybciej.
Cellulit na piersi
Gdy tylko zauważysz, że na skórze twojej piersi występuje tzw. „skórka pomarańczowa”, to koniecznie udaj się do specjalisty. Może być to znak, że twoją pierś zaatakował nowotwór.