Te 5 produktów pomoże Ci zmniejszyć haluksy. Dodatkowo zmniejszają uporczywy ból stopy.
Nie jest to temat na rozmówki towarzyskie, co nie oznacza, że nie istnieje. Haluks jest naroślą z boku dużego palca stopy i stanowi dla osób z tym schorzeniem nie lada problem.
Duży palec, zazwyczaj swobodnie rozcapierzany, w tym wypadku niemalże łączy się z palcem drugim, doprowadzając do zniekształcenia stopy. Ponadto zmiany się pogłębiają, zmieniając kąt płaszczyzny stóp i trwale okaleczając osoby z tym schorzeniem.
Powody powstawania haluksów
Uważa się, że jest to uwarunkowanie genetycznie, ponieważ wiele kobiet nosi ciasne obuwie, a nie każda ma haluksy. Objawy wystąpienia schorzenia to zwykle ból z odrętwieniem stopy oraz zaczerwienienia z pieczeniem skóry.
Haluksów nie leczy się inaczej, jak chirurgicznie, ale zanim przyjdzie twoja kolej przy naszej opiece zdrowotnej, trzeba jakoś z tym żyć.
Sposoby poprawiające komfort życia
Przede wszystkim koniec z butami o ciasnych noskach, należy również unikać dłuższego stania obciążającego stopy. Istnieje także kilka sposobów zmniejszający dyskomfort, łagodzących ból oraz rozmiar samego haluksa.
1. Ciepła oliwa z oliwek
Rozgrzaną oliwą z oliwek należy masować zarówno sam haluks, jak i pozostałe części stopy. Rób to starannie przez 15 minut, a poprawisz krążenie krwi, wzbudzając jednocześnie maź stawową. Jej ruch zmniejsza tarcie w stawach, niwelując ból, z próbą przywracania pierwotnych ustawień kości.
2. Sok z czerwonej papryki
Musi to być odmiana ostra papryki, gdyż tylko takie zawierają duże ilości kapsaicyny. Jest to związek bakteriobójczy i bakteriostatyczny, a ponadto rozgrzewający. Sok należy wycisnąć na haluksa ze świeżego warzywa i po dodaniu wazeliny, należy papkę przykryć bandażem. Stosuj dwa razy dziennie i myj ręce po zabiegu – kapsaicyna szczypie.
3. Podgrzany olej rycynowy
Tutaj również mamy do czynienia z właściwościami przeciwzapalnymi, zmniejszającymi opuchliznę i łagodzącymi ból. Pół kubka oleju należy podgrzać na patelni lub w rondelku, a następnie nasączyć nim cienką szmatkę i owinąć wokół haluksa. Przykryć ręcznikiem dla utrzymania temperatury. Ciepło pobudza krwiobieg, łagodząc ból. Powtarzaj do skutku, dwa razy dziennie.
4. Sól Epsom
Związkiem aktywnym jest tutaj siarczan magnezu, pomocny w łagodzeniu bólu i stanów zapalnych. Pół szklanki soli Epsom należy rozpuścić w wannie i moczyć stopy przez 20 minut dwa razy dziennie. Możesz liczyć na zmniejszenie rozmiarów haluksa.
5. Okład z lodu
Kostki lodu, najlepiej pokruszone, umieść w płóciennym woreczku i ułóż na haluksie. Powtarzane kilka razy dziennie zmniejsza obrzęk i niweluje ból.