Lekarze ostrzegają: Drętwienie rąk może być przyczyną tych 7 groźnych chorób. Nie bagatelizuj tego

Drętwienie rąk może być spowodowane niedoborem witamin i minerałów.

Może być także objawem silnego stresu i nerwicy. Czasem spowodowane jest zwyrodnieniami odcinka szyjnego kręgosłupa, a czasem jest objawem groźnego zawału serca.

Drętwienie rąk – kiedy powinno nas zaniepokoić i kiedy powinniśmy się udać do lekarza.

Stwardnienie rozsiane

Częste drętwienie rąk w przypadku tej choroby jest nieuniknione. Mrowienie, osłabienie, zmęczenie, zaburzenia czucia i zespół niesprawnej ręki – to najczęstsze objawy tej nieuleczalnej i podstępnej choroby.

Osteochondroza

To jedno z groźniejszych schorzeń kręgosłupa, której objawem między innymi może być właśnie drętwienie rąk.

To wady, które występują w odcinku szyjnym. Uszkadzają one nerwy i wpływają negatywnie na nasze samopoczucie – oprócz drętwienia mogą wystąpić także bóle głowy i ogólne kłopoty z koordynacją.

Zespól cieśni nadgarstka

Przy tym schorzeniu drętwienie najczęściej obejmuje okolice kciuka i promieniuje do palców. Często dołącza się do tego niemożność zaciśnięcia ręki w pięć oraz osłabiony chwyt.

Zakrzepica żył w kończynach

Zakrzepica polega na tym, że w danej żyle powstaje zator, który uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi. Powoduje wówczas ból i dyskomfort w kończynach. Oprócz drętwienia pojawia się często opuchlizna, zaczerwienienie i ogólny obrzęk.

Czasem może wystąpić całkowity brak czucia w rękach. Może także pojawić się gorączka. Udaj się niezwłocznie do lekarza, a najlepiej prosto do szpitala, jeśli poczujesz ból w klatce piersiowej połączony z trudnością z oddychaniem.

Niedokrwistość

Drętwienie rąk, zaburzenia koncentracji. Częste infekcje wirusowe związane z osłabieniem organizmu. Ogólnie pogorszony nastrój, drażliwość – nie lekceważ tych objawów, być może masz anemię.

Często jest ona wynikiem diety ubogiej w zwierzęce białko, witaminę B12 i żelazo, może być także spowodowana odchudzaniem lub nadmiernym spożywaniem alkoholu. Drętwienie i mrowienie rąk w przypadku anemii może być groźne – prowadzi do uszkodzenia wątroby.

Neuralgia ręki

To inaczej nerwoból ściśle związany z uszkodzeniami nerwów w obrębie ręki. Za powstanie neuralgii jest odpowiedzialna często cukrzyca, toczeń, bolerioza. Ból połączony jest w mrowieniem, drętwieniem i ma charakter rwący i przeszywający.

Udar

Udar może Cię spotkać bez zapowiedzi w każdym momencie Twojego życia. Działaj szybko, jeśli:

  • wystąpi drętwienie, porażenie, paraliż ręki, czasem nogi;
  • do tego dołączą się problemy z utrzymaniem równowagi;
  • pojawi się stan otępienny.

Już teraz wiesz, kiedy drętwienie jest niebezpieczne dla Twojego zdrowia i życia.