Niemniej jednak, w większości przypadków pierwszą oznaką rozpoczęcia się okresu menopauzy są zaburzenia cyklu miesiączkowego. Zaczynają pojawiać się skąpsze i nieregularne krwawienie, aż do całkowitego ich zatrzymania.
Początkowy etap przekwitania nazywany jest w literaturze fachowej mianem perimenopauzy. Na kolejność i stopień nasilenia objawów wpływ mają różne czynniki, jak m.in. dieta, aktywność fizyczna, miejsce zamieszkania, choroby współistniejące, czy pozycja społeczna.
Zazwyczaj jednak wszystkie kobiety podczas menopauzy narzekają, w mniejszym lub większym stopniu, na te same dolegliwości zarówno w przypadku sfery fizycznej, jak i psychicznej.
Drugim po zaburzeniu miesiączkowania, najbardziej charakterystycznym dla początków menopauzy objawem jest szybka męczliwość. Dotyczy to blisko 90% kobiet. Zauważalny jest znaczny spadek formy, doskwierające zmęczenie codziennymi obowiązkami lub po prostu nagła niemoc pojawiająca się bez konkretnej przyczyny.
W tym okresie kobiety powinny dokładniej przyjrzeć się swojej diecie, ponieważ źle zbilansowane, niezdrowe posiłki znacznie nasilają dokuczliwe objawy klimakterium. Podobnie działa stres, dlatego należy unikać nerwowych sytuacji, znaleźć czas na relaks i wyciszenie…