Instrukcja krok po kroku jak wyhodować drzewko laurowe w domu. Moje na parapecie już rośnie.
Chcesz mieć drzewko laurowe na własnym parapecie kuchennym? Możesz to mieć – to nic trudnego. Przeczytaj nasze porady i spełniaj marzenia.
W modzie jest teraz mieć domowy ogródek na parapecie. Zawsze przydają się pod ręką świeże zioła i przyprawy, których używamy na co dzień. Ich uprawa i dbanie o nie, nie jest trudne. Przekonaj się sam!
Liście laurowe można nazwać niezbędnikiem w polskiej kuchni. Każda osoba, która przygotowuje potrawy w pieleszach domowych ich używa. Są niezbędne do zup, mięs, sosów – nadają im niezastąpiony smak! Pomimo ich zalet w kulinarnej sferze, na pewno będą również cieszyć oko, kiedy znajdą się w twej kuchni.
Nic nie wyrośnie bez nasion!
Aby uzyskać roślinkę musimy dobrze zaopiekować się nasionami. Aby dobrze o nie zadbać i pomóc im w wykiełkowaniu – należy potrzeć każde nasiono papierem ściernym lub lekko naruszyć je nożem. To pomoże przejść kiełkom przez twardą skorupkę nasiona.
Tak przygotowane nasiona trzeba namoczyć w wodzie. Trwa to kilka dni – cierpliwości, niech napęcznieją.Po kilku dniach, kiedy nasiona są gotowe, przechodzimy do kolejnego etapu. Umieszczamy nasiona w wilgotnym piasku kalcynowanym na głębokość około 1 cm.
Zakryj szczelnie naczynie/pojemnik folią i odstaw w ciepłe miejsce. Teraz znowu musimy czekać – tym razem na wykiełkowanie nasion. Pamiętaj, żeby podlewać piasek co jakiś czas.Nasiona należy obserwować. W momencie kiedy zauważymy kiełki – możemy pozbyć się folii. Może zdarzyć się również tak , że na naszych nasionach zobaczymy listki – wtedy możemy wsadzić je już do ziemi (do doniczek).
Rozmnażanie sadzonek
Gdy posiadamy już dojrzałą roślinę, możemy przystąpić do jej rozsadzenia (rozmnożenia). Zieloną gałązkę o długości 20-25 cm należy odciąć od „głównego drzewka”. Ową gałązkę, dzielimy na mniejsze części – tak aby każda część miała po 2-3 listki na gałązce. Dół gałązki należy podciąć – ucinamy ją pod skosem.
Tak przygotowane sadzonki możemy zasadzić do piachu – każdą osobno (jak w przypadku nasion). Należy pamiętać aby piach był ciągle nawilżony, ale nie za mokry. Podlewamy ją 2-3 razy w tygodniu. Całość trzeba przykryć, np. szerszą plastikową butelką. Po 3-4 miesiącach możemy przystąpić do ostatniego etapu – wsadzenia ich do ziemi.
Przesadzanie sadzonek
Jeśli uważacie, że waszą roślinkę trzeba przesadzić – w każdym sklepie znajdziecie gotowe mieszanki ziemi, której możecie użyć. Stworzenie takiej mieszanki na własną rękę – jest trudniejsze. Wymaga większej znajomości tego, co powinno się w takiej mieszance znaleźć.
Warstwa drenażowa, dwie części mchu torfowego, perlit, dwie części kompostu. Jeśli czujesz się na siłach, skonstruuj mieszankę sam, jeśli nie – zaopatrz się w gotową ziemię. Obie będą dobre dla twojej roślinki. Pamiętaj, aby nie naruszyć korzeni!